Dlahování a otlaky
Vždy používejte bavlněné ponožky, které pokrývají nohu všude, kde se bota dotýká nohy miminka. Pokožka miminka může být po poslední sádře citlivá, proto můžete ze začátku použít dva páry ponožek.
Držte nohu v botě a utáhněte nejprve kotníkový (středový) pásek. Pásek pomáhá udržet patu pevně dole v botě. Nedělejte si značku u dírky pásku, kterou používáte, protože kožený pásek se vytáhne a Vaše značka bude bezvýznamná.
Zkontrolujte, zda je pata nadoraz. Zavažte boty pevně.
Ujistěte se, že všechny prsty dítěte jsou rovně a že žádný z nich není ohnutý dolů. Než si tím budete úplně jisti, můžete
odstřihnout špičky páru ponožek, abyste jasně viděli všechny prsty.
Počítejte s tím, že dítě může být v dlaze první 2 dny nespokojené. Není to proto, že by bylo nošení dlahy bolestivé, ale protože je to něco nového a zvláštního.
Hrajte si s dítětem v dlaze. To je klíčem k překonání podrážděnosti, která je často způsobena neschopností dítěte hýbat oběma nohama nezávisle. Musíte dítě naučit, že může s obutou dlahou kopat a kývat nohama souběžně. Můžete jemně tlačit a tahat za tyč dlahy, abyste dítě naučili krčit a natahovat kolena souběžně.
Vytvořte zvyk. Děti spolupracují lépe, když se léčba stane pevnou součástí života. Během 3 až 4 let nošení dlahy na noční a denní spaní obouvejte dlahu pokaždé, když jde dítě spát. Dítě tak bude vědět, že jakmile nastane určitý čas, musí se dlaha nosit. Vaše dítě bude pravděpodobně méně mrzuté, jestliže z užívání dlahy vytvoříte součást denního rytmu.
Obalte tyč. Pro tento účel je například vhodná cyklistická ochrana rámu nebo izolace na vodovodnípotrubí. Obalením tyče chráníte dítě i sebe před uhozením, nábytek před poškozením.
Zarudnutí a otlaky
Zarudnutí je při používání dlahy běžné. Rozsáhlé červené skvrny nebo puchýře, obzvláště na zadní straně paty, naznačují, že bota byla nošena málo utažená. Ujistěte se, že pata zůstává dole v botě. Jestliže zaznamenáte rozsáhlé červené skvrny nebo puchýře, kontaktujte lékaře.
Je důležité rozlišit jestli je rána způsobena podrážděním (některé děti mohou mít alergii na materiál, ze kterého je dlaha vyrobena), jestli jde o otlak (puchýř a nebo prasklý puchýř) a nebo dekubit (proleženina), který je vážou komplikací.
Většina ran se dá vyléčit i během nošení dlah, v případě velkého zarudnutí nebo infekce je nutné dlahování na čas přerušit. To poznáte podle zarudnutí okolí rány, horečky a nebo zápachu.
Abyste předešli komplikacím pokuste se co nejdříve místo otlaku vypodložit, přelepit náplastí (např. elastické náplasti Omnifix), vypodložit (např. odličujícím tampónkem, kosmetickou houbičkou). Vypodložit můžete jak středový pásek, tak i patu botičky (tenkou vrstvou). Pokud je rána otevřená doporučujeme ji překrýt mastným tylem (např.Atrauman Ag) nebo gelovým polštářkem (Aquacel Ag).
Jestliže se Vaše dítě vyzouvá z dlahy a pata nesedí dobře v botě, zkuste boty více utáhnout. Upozorněte na tento problém při další kontrole lékaře, mohlo by se jednat o nedostatečnou korekci nebo počínající recidivu.
Pravidelně utahujte šroub na tyči.