Sádrování
I když sádrování samo o sobě nebolí, může být pro miminko nepříjemné. Sádra je studená, pak rychle teplá, silné nemocniční osvětlení, cizí prostředí a hlasy - to všechno dohromady může miminko rozplakat a Vás jako rodiče přivést do stresové situace.
Co můžete udělat, abyste to Vy i miminko co nejlépe zvládli?
Těsně před sádorváním je vhodné miminko nakojit. Hodně dětí během sádrování v klidu spí. Pokud krmíte z lahvičky, můžete krmit i během sádrování, protože čím bude dítě klidnější, tím rychleji budete mít vše za sebou. Pokud používáte dudlík, vemte ho s sebou.
Při sádrování počítejte s tím, že to je "mokrá a špinavá práce". Miminko bude pravděpodobně pocákané sádrou, Vy možná též. Připravte si pro mimi dostatek náhradního oblečení, a třeba i papírové utěrky a vlhčené ubrousky, budou se hodit během a hlavně po sádrování.
Vyberte s sebou takové oblečení, do kterého se Vám dítě vejde i se sádrou (například dupačky s ustřiženou nohavičkou). Do autosedačky si připravte látkovou plenu - sádra bude mokrá a sedačku by znečistila.
Zasádrovanou nohu je vhodné držet ve zvýšené poloze a dávat pozor na celkovou polohu miminka. Skoro všechna miminka s pes equinovarus jsou v prvním půlroce nošením sáder nějak poznamenaná (různé lehčí asymetrie) co se týče tělesného vývoje. Asymetrie, držení těla a hlavičky, se srovnává rehabilitací. Proto radíme důsledně miminko polohovat v postýlce, mluvte a přistupujte k němu jednou z jedné, podruhé z druhé strany. Každý den (nebo týden) strany střídáme a bráníme tak stavu, kdy miminko leží stále ve stejné poloze, kouká na rodiče a na pověšené hračky stále na jednu stranu, natahuje se na ně stále jednou rukou apod.
Na co si dát pozor?
- Prstíky by v sádře měly být dobře prokrvené a růžové. Test na prokrvení: stlačte ze shora prstík a pusťe, prstík při zmáčknutí zbělá, ale po uvolnění okamžitě začne opět růžovět (video). Pokud jsou prsty bílé nebo růžoví velmi pomalu, značí to špatné prokrvení, volejte okamžitě svého lékaře.
- To, že prsty trochu modrají, se může při zasádrované nožce stát, dejte nohu do zvýšené polohy a počkejte 5 minut. Pokud zbarvení nezmizí, volejte svého lékaře.
- Pokud jsou prsty nateklé, kontaktujte svého lékaře.
- Jestliže prsty zajely víc dovnitř sádrového obvazu, také kontaktujte svého lékaře a sádru okamžitě sundejte.
- Pokud Vaše dítě neustále pláče, zkuste nejdříve vyloučit všechny jiné příčiny (hlad, mokro, bolesti bříška, zoubky), pak kontaktujte svého lékaře.
- Jestliže máte drobné miminko, nebo podezření na špatné přibírání, nechte si ho při přesádrování převážit!!! Hlídat váhu je opravdu důležité, vyhnete se tím velkým problémům s možnými nedostatečnými přírůstky, případně se špatným rozjezdem kojení.
Při výměně sáder
- Trvejte na omytí nožek, hlavně mezi prstíky. Vyhnete se tak zapaření prstíků, vytvoření zapáchajících žmolků mezi nimi.
Koupání se sádrami
- Možností je více, nejjednodušší je v této době otírat dítě jen žínkou. Pokud je k dispozici více dopělých rukou, dá se dítě i opláchnout (jeden drží sádru, druhý myje dítě).
- Některá pracoviště umožňují miminko vykoupat než doktor nohu znovu zasádruje.